مبلمان

5 روش جالب برای نظافت سرویس بهداشتی

نظافت سرویس بهداشتی را چگونه انجام دهیم؟

نظافت سرویس بهداشتی از کارهایی است که رسیدگی به آن اهمیت ویژه‌ای دارد. سرویس بهداشتی با توجه به این که بسیار آلوده است، نظافت آن هم به مراتب از جاهای دیگر منزل سخت‌تر است. شما حتی بدون استفاده از پاک کننده قوی سنگ توالت می‌توانید با روش‌های خانگی به از بین بردن جرم کاسه توالت اقدام کنید.

امروزه روش‌هایی مثل نصب اپلیکیشن نظافت منزلدسترسی آسان به خدمات نظافت سرویس بهداشتی را بدون صرف زمان و هزینه نامتعارف به همراه دارد.ما در این مطلب از مجله خدمت از ما روش‌هایی را درباره نظافت سرویس بهداشتی و از بین جرم کاسه توالت برایتان بازگو می‌کنیم، تا کار نظافت سرویس بهداشتی برای شما آسان‌تر گردد.

در جواب به سوال براي تميز كردن خانه از كجا شروع كنيم؟ می‌توان اینگونه بیان کرد که برای نظافت سرویس بهداشتی اول از همه با توجه به جنس کف، دیوارها، دستشویی، وان و … مواد شوینده و لوازم مناسب مثل انواع تی را انتخاب نمایید؛ به عنوان مثال دستشویی و وان حمام از جنس فایبرگلاس، لعابی یا چینی ساخته شده است و روش نظافت هر کدام با دیگری فرق دارد.

گاهی هم ممکن است در اثر استفاده از لوازم نامناسب، روی سطح دستشویی یا وان حمام خراش ایجاد شود. حتی در هنگام  رسوب گیری شیر اهرمی و استفاده از روش جلا دادن سنگ برای از بین بردن لکه‌های به جای مانده بر روی کف پوش محیط باید از مواد و وسایل مناسبی استفاده نمایید که ایجاد خراش و رنگ پریدگی را به دنبال نداشته باشد.چون خراش‌ها نه تنها ظاهر نامناسبی ایجاد می‌کند، بلکه به محلی برای تجمع میکروب‌ها هم تبدیل می‌شود. در زیر ما 5 روش جالب را برای نظافت سرویس بهداشتی اشاره داشته‌ایم.

کلیت خدمات نظافت منزل

همانند دیگر خدمات نظافت منزل در  لیست کارهای خانه گاها با مواردی مشابه آیتم‌های زیر مواجه هستیم.

و مواردی از این قبیل رو به رو هستیم که هر کدام همانند نظافت سرویس بهداشتی با راهکارهای خاصی مواجه هستند. در این شرایط دسترسی به یک نظافتچی خانم آماده به کار و همین طور کارگر خانم برای نظافت منزل تهران و دیگر شهرستان‌ها در تسریع امور منزل، اتمام لیست کارهای خانه تکانی و رفع مشکلات پیش آمده احتمالی در هر بخش تاثیر بسزایی دارد.

نظافت سرویس بهداشتی که برای کاربران از اهمیت بیشتری برخوردار است:

 • بهترین ضد عفونی کننده سرویس بهداشتی
 • بهترین شوینده سرویس بهداشتی
 • شستن سرویس بهداشتی با نوشابه
 • جرم گیری سرویس بهداشتی
 • از بین بردن زردی کاسه توالت
 • نظافت سرویس بهداشتی عمومی
 • تمیزکردن سرویس بهداشتی با جوش شیرین(ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی)
 • تميز كردن برگ گياهان نگهداری شده در محیط سرویس بهداشتی و حمام

1. نظافت سرویس بهداشتی با سرکه و الکل

برای نظافت سرویس بهداشتی شما باید نصف پیمانه سرکه را با یک پیمانه الکل ترکیب و در نهایت به آن یک چهارم پیمانه آب اضافه نمایید. حال این ترکیب را با چهار پیمانه آب ولرم اضافه کنید و در نواحی که آلودگی و جرم وجود دارد بپاشید.

۱۵ دقیقه زمان دهید، و در نهایت با آب و وسیله تمیز کننده تمامی جرم‌ها را بشویید و از بین ببرید. مطمئنا از قدرت این محلول شگفت زده خواهید شد.استفاده از لکه بر قوی شیشه برای کف پوش و شیشه‌های مشرف به سرویس بهداشتی نیز کاربردی است.

2. تمیز کردن سرامیک‌ها با سفیدکننده و پنبه

برای تمیز کردن سرامیک و شیارهای بین آن‌ها شما می‌توانید از سفید کننده‌ها و مقداری پنبه یا موارد مشابه کمک بگیرید. این پنبه‌ها را به صورت گلوله‌های بزرگ درآورده و در سفید کننده بزنید وسپس بر روی آن‌ها بکشید.

3. تمیز کردن قطعات فلزی با لیمو ترش و نمک

برای تمیز کردن شیر آلات و مواد فلزی در سرویس‌های بهداشتی و برق انداختنشان کار سختی پیش رو نخواهید داشت. برای این کار به لیمو و نمک احتیاج دارید. یک لیمو ترش را نصف کرده و در مقداری نمک بزنید و سپس این لیموی آغشته به نمک را بر روی شیر آلات و مواد مشابه چندین بار بکشید. اسید موجود در لیمو به کمک نمک به خوبی تمامی جرم‌ها و آلودگی‌های سطح فلزات را از بین برده و آن‌ها را برق می‌اندازد. از تمیز شدن و براقی این قطعات متعجب خواهید شد.

در این شرایط پس از پاک کردن سرویس بهداشتی با لیمو، نمک و دیگر پاک کننده‌های طبیعی پیشنهاد شده، از اسپری پاک کننده دیوار برای محو و از بین بردن لکه‌های مشاهده شده بر روی دیوار منتهی به لوازم بهداشتی استفاده کنید.

4. نظافت سرویس بهداشتی با دهان شویه‌ها

نظافت سرویس بهداشتی به کمک دهان شویه از دیگر روش هایی است که بسیار مناسب است. یک دهان شوی استاندارد و یا حتی خمیر دندان می‌تواند در نقش یک ضد عفونی کننده بسیار قوی برای سرویس‌های بهداشتی به کار بیاید.

دهان شوی و یا حتی خمیر دندان خود را با مقداری آب مخلوط کنید و سپس این مایه یا خمیر را بر روی محل‌های آلوده برای مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید و با یک فرچه مناسب تمامی آلودگی و جرم‌ها را از بین ببرید. از این روش گاها برای سفید کردن نقره نیز استفاده می‌کنند.

5. نظافت سرویس بهداشتی با نوشابه

شاید برایتان جالب باشد بهترین روش نظافت سرویس بهداشتی استفاده از نوشابه‌های گازدار است. احتمالا شما هم تاکنون از انواع نوشابه‌های گازدار منع شده‌اید و از شما خواسته‌اند نوشابه را در کنار غذای لذیذتان نوش جان نکنید. اما این نوشیدنی که برای سلامتی ضرر دارد و توصیه می‌شود تا حد امکان مصرف نشود خاصیت پاک کنندگی قابل توجهی دارد و برای تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود. در ادامه مقاله برای شما می گوییم که نظافت سرویس بهداشتی با نوشابه به جای استفاده از شوینده‌ها و محلول‌های شیمیایی چگونه است.

مراحل شستن سرویس بهداشتی با نوشابه

مراحل زیر برای نظافت سرویس بهداشتی با نوشابه یا باز کردن لوله‌ها را دنبال نمایید.

نوشابه ترجیحا سیاه را در کاسه توالت و دیواره آن ریخته و لازم است به مدت یک ساعت تا دوازده ساعت (به مدت یک شب تا صبح) در کاسه توالت بماند تا اثر پاک کنندگی آن را ببینید. بعد از گذشت این مدت از یک برس برای تمیز کردن لکه‌ها استفاده کنید. حال به راحتی می‌توانید لکه را از بین ببرید و بعد از آن سیفون را بکشید.

به این ترتیب اسید موجود در نوشابه لکه موجود در سرویس بهداشتی را از بین می‌برد. اما ممکن است علاوه بر نوشابه به یک شوینده دیگر برای ضدعفونی سطوح نیز احتیاج داشته باشید.

روش‌های از بین بردن جرم کاسه توالت

جمع شدن کلسیم و مواد معدنی موجود در آب است موجب به وجود آمدن لکه‌های زرد و قهوه ای و جرم در کاسه توالت می‌شود. این لکه‌های محل تجمع باکتری و میکروب است. تمیز کردن منظم سرویس بهداشتی، از جمع شدن و سخت شدن جرم کاسه توالت جلوگیری می‌کند. در کنار استفاده از مواد شوینده قوی و جرم گیر می‌توانید به روش‌های خانگی نیز اقدام به از بین بردم جرم کاسه توالت کنید.

1. ترکیب آب اکسیژنه، آب لیموترش و جوش شیرین

آب اکسیژنه و لیموترش خاصیت ضدعفونی کننده دارند و از طرفی جوش شیرین می‌تواند جرم‌ها را از بین ببرد.

برای از بین بردن جرم کاسه توالت، یک دوم لیوان جوش شیرین به همراه دو قاشق آب اکسیژنه و یک لیمو ترش را ترکیب کنید. خمیر یکدستی به دست می‌آید. برای استفاده از این خمیر آن را روی کاسه توالت بریزید و آن را برس پخش کنید. پس از 20 دقیقه آن را بشویید. بهتر است هفته‌ای یک بار از این ترکیب استفاده کنید.

2. ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید

یکی از پاک کننده‌های طبیعی و ارزان قیمت، سرکه سفید است. با خاصیت اسیدی که دارد می‌تواند جرم‌های کاسه توالت را از بین ببرد. ترکیب سرکه و جوش شیرین لکه‌های زرد و بوهای نامطلوب را از بین می‌برد.

نحوه تهیه و استفاده از آن، به این صورت است که 3 قاشق جوش شیرین و 2 قاشق سرکه سفید را مخلوط می‌کنید. پس از فرو افتادن جوش، آن خمیر غلیظی به دست می‌آید. خمیر را روی برس بزنید و آن را روی قسمت‌های دارای لکه زرد و قهوه ای بکشید. پس از 15 دقیقه دستشویی را بشویید.از این ترکیبات برای جرم زدایی لوازم آشپزخانه نیز در کنار موادی مثل اسپری سفید کننده وسایل برقی بهره می‌برند.

3. ترکیب سرکه سیب و آبلیمو

سرکه سیب به عنوان یک ماده ضدعفونی شناخته می‌شود. ترکیب سرکه سیب با اسید موجود در لیمو می‌تواند جرم و لکه‌های سطوح را از بین ببرد.

برای از بین بردن جرم سنگ توالت، یک دوم لیوان سرکه سیب و یک دوم لیوان آبلیمو احتیاج است. ترکیب را روی سنگ توالت بریزید. با استفاده از یک برس، آن را بر روی قسمت‌های جرم دار پخش کنید. پس از 10 دقیقه دستشویی را بشویید.

4. استفاده از پاک کننده قوی سنگ توالت

به عقیده بسیاری، بهترین شوینده سرویس بهداشتی وایتکس و جوهر نمک است. با توجه به خاصیت اسیدی و جرم گیری قوی که شوینده‌های شیمیایی دارند، به از بین بردن فوری جرم‌های سرویس بهداشتی کمک می‌کنند. هنگام استفاده از پاک کننده‌های قوی باید موارد ایمنی را در نظر داشته باشید. بروز حساسیت، سرفه، تنگی نفس و آسیب به سنگ توالت از مضرات استفاده از وایتکس و جرم گیر شیمیایی است.

انواع پاک کننده‌های قوی سنگ توالت توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند.

لیستی از بهترین برندهای پاک کننده قوی سنگ توالت موجود در ایران

 • شوینده دامستوس
 • شوینده هوم پلاس
 • شوینده گلرنگ
 • شوینده رافونه
 • مایع جرم گیر تاژ
 • پاک کننده سیف
 • مایع جرم گیر اکتیو
 • پودر جرم گیر رخشا

مراحل از بین بردن جرم سنگ توالت

 1. اول از همه دستکش پلاستیکی را دست کنید تا از شر جرم‌ها و باکتری‌ها در امان بمانید.
 2. با آب داغ تمام قسمت‌های سرویس بهداشتی را آب پاشی کنید.
 3. با استفاده از بهترین شوینده سرویس بهداشتی و یکی از پاک کننده‌های فوق، داخل سنگ توالت و اطراف آن، مواد را می‌ریزیم، کمی صبر کنید تا سطوح کمی ماده شوینده را به خود جذب کند.
 4. سپس با استفاده از برس توالت قسمت‌های مختلف آن را تمیز کنید تا جرم سنگ توالت از بین برود.
 5. وقتی کارتان تمام شد، سیفون را بکشید تا کثیفی‌ها با شدت آب از بین بروند.

پس از این‌که زردی کاسه توالت به طور کامل از بین رفت سراغ دیگر سطوح موجود در سرویس بهداشتی بروید. تمام قسمت‌ها را به مواد ضد عفونی‌کننده آغشته کنید و سپس با استفاده از یک پارچه تمیز یا دستمال کاغذی سطوح را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *